Ak ste nadšencom šachu a chcete si zahrať súťažne, budeme radi, ak nás kontaktujete. Náš šachový klub patrí medzi najstaršie v Košiciach a hráva lokálne súťaže v druhej a tretej lige. Súťaže sa hrávajú hlavne cez víkendy (soboty a nedele), pričom po zápase sa bežne skočí na pivo. V roku 2018 predchádzajúca viacročná spolupráca s klubom Moldava nad Bodvou vyústila do spoločného klubu ‚Moldava nad Bodvou + DPMK‘. Vďaka tomu sme vytvorili spoločný tím so sirším a kvalitnejším kádrom. Celkovo máme v klube 43 členov.

V klube radi privítame šachistov všetkých národností a jazykov. Kontaktovať nás môžete napríklad na sach.dpmk@gmail.com

História klubu DPMK
Šachový klub patrí k najstarším v Košiciach.
Klub vznikol ako súčasť TJ DPMK (TJ znamená telovýchovná jednota). Okrem šachu sa v rámci jednoty viedli aj kluby nohejbalistov, volejbalistov, bežcov alebo futbalistov. Šach ako jeden z mála pretrval až do teraz, síce už nie pod hlavičkou DPMK ale stále ako súčasť DPMK (Dopravný podnik mesta Košíc). Domáce zápasy preto hrávame na Bardejovskej ulici v Košiciach.

Turnaje dopravných podnikov

Klub sa dlhodobo zúčastňuje šachových súťaží organizovaných Slovenským šachovým zväzom (SŠZ), v minulosti sa klub zúčastňoval aj organizoval turnaje dopravných podnikov. Raz ročne sa dopravné podniky z Prahy, Ostravy, Brna, Plzne, Bratislavy a Košíc v rôznych variáciách stretávali pri šachovniciach. 53. ročník v roku 2005 v Brne bol posledný.

Okrem turnajov dopravných podnikov tiež DPMK organizoval až do roku 2010 Memoriál Zoltána Stubnyu.

Ukážky z víťazných ročníkov DPMK
37. ročník Košice 1987
hráči (Klemanič, Kotán, Milder, Kuskulič, Heinrich, Hudák, Dzugas …)
40.ročník Bratislava 1990
hráči (Klausman, Hudák, Gajdoš …)
49. ročník Košice 2000
hráči (Frindt, Fabian ml., Cenker, Kupčík, Ackerman, Gajdoš, Krajník, Matirko, Dzugas…)
52. ročník Košice 2003
hráči (Gajdoš, Frindt, Klausman, Kupčík, Dzugas, Savina …)

Súčasnosť
V nedavnej minulosti úzka spolupráca so šachovým klubom Moldava nad Bodvou vyústila do zlúčenia do klubu „Moldava nad Bodvou + DPMK“ (https://chess.sk/index.php?str=clenovia&klubId=30201).
V klube je registrovaných 43 hráčov.

Aktuálne hrané súťaže

V ročníku 2023 hráme súťaže v 2. lige (máme 2 družstvá) a 3 ligu (jedno družstvo). Ide o takzvané vážne partie, teda partie s časovým limitom. Partie sa hrajú na 1 hodinu a 30 minút na 40 ťahov a 30 sekúnd za každý vykonaný ťah. Zápasy v druhej lige sa hrajú ako dvojkolá (teda sobota a nedeľa každý mesiac, spolu 11 zápasov za sezónu) na 8 šachovniciach. Za víťazstvo v partií je 1 bod za remízu 0,5 bodu a za prehru 0 bodov.
Zápasy v 3. lige sa hrajú každý druhý víkend v nedeľu (celkovo 11 zápasov za rok) na 8 šachovniciach. Na konci zápasu sa spočítajú body a určí sa výsledok zápasu. Za zápasové víťazstvo (teda napríklad 4,5:3,5) sa získajú 3 body, za remízu (teda 4:4) sa získa jeden bod a za prehru 0 bodov. Na konci sezóny sa potom určia postupujúce alebo vypadávajúce tímy zo súťaže.

2. liga (https://chess-results.com/tnr815422.aspx?lan=4)
JT Reality Moldava nad Bodvou
DPMK Košice

3. liga (https://chess-results.com/tnr824517.aspx?lan=4)
Moldava nad Bodvou+DPMK

Kontaktujte nás

Ak sa chcete opýtať na viac otázok o klube, alebo si prísť občas zahrať napíšte nám na sach.dpmk@gmail.com alebo napíšte na Whatsupp (+42077889055 – Peter)